Jak vypočítat vhodný výkon krbových kamen?

0

U krbových kamen je dnes naprosto běžné, že s nimi budete i vytápět. Aby to byli možné, je třeba zvolit správný výkon krbových kamen. Ideální je, pokud vám vše spočítá odborník. Ne vždy ho musíte využít, jelikož orientační výpočet můžete provést i vy sami. Jak na to? Zde je návod.

Starší, hůře izolované domy

 1

Pokud bydlíte ve starším objektu, kde není izolace zase až tak dokonalá, je třeba počítat s jasným poměrem, který říká toto: 1kW výkonu krbových kamen by měl zvládnout vyhřát zhruba 20 metrů krychlových objemu v daném objektu. Tento orientační poměr je dobré použít při následném výpočtu správného výkonu.

Máte nový dům?

 2

Pokud bydlíte v novém domě, již se dá s velkou pravděpodobností očekávat, že z hlediska izolačních vlastností na tom budete velmi dobře. Úniky tepla by měly být minimální a tak se výrazně změní i samotný poměr s ohledem na výkonnost krbových kamen, nebo krbové vložky. U dobře zateplených objektů počítejte s tím, že 1kW výkonu krbu by měl stačit na vyhřátí prostoru o objemu zhruba 40 metrů krychlových.

Změřte jednotlivé místnosti

 3

Jak orientačně postupovat, to již víte. Nyní přichází na řadu nutnost změřit jednotlivé místnosti. Nejprve jednu stranu, potom druhou stranu a následně změříte výšku, ve které se nachází strop. Co s těmito údaji? Doporučujeme je měřit v metrech a následně je pomocí kalkulačky vynásobit. V tu chvíli získáte objem konkrétní místnosti. Pokud plánujete distribuci tepla i do dalších prostor, stejným postupem změřte i je. Následné spočítané objemy sečtěte a zjistíte, jak velký objem prostoru bude třeba vytápět.

Vydělte koeficientem a máte výsledek

 4

Co s výsledným číslem? Pokud máte starší dům, vydělte ho dvaceti. Pokud novostavbu, vydělte ho čtyřiceti. Číslo, které vám vyjde, ukazuje orientační nejnižší výkon, který by měl váš krb mít. Dobré je pro jistotu přidat i rezervu, ale ne zase až moc velkou. Naddimenzovaný výkon je u krbu také na škodu, jelikož nemusí docházet k tak efektivnímu hoření.