Jak zvolit správný materiál krbové vložky

0.-úvod_4

Pokud plánujete stavbu krbu ve vašem domě, je možné si vše výrazně ulehčit tím, že pořídíte takzvané krbové vložky. Ty následně stačí jenom obezdít a máte hotovo. Kromě konkrétní velikosti nebo výkonu je dobré zohlednit i to, z jakého materiálu bude vyrobena. Může to být buď litina, nebo se může jednat o ocel. My se společně podíváme na obě možnosti, spolu s výčtem jejich výhod i nevýhod.

Litina

1. Litina

Nejprve začneme materiálem, kterým je litina. Jedná se o osvědčenou volbou, která se u řady krbových vložek používá stále více. Hlavním důvodem je hlavně kvalitativní vlastnost daného materiálu. To se pozitivně podepisuje hlavně na odolnosti, stejně jako na dlouhé životnosti. Opomíjet nelze třeba ani pevnost v tahu, kde má velmi dobré vlastnosti hlavně takzvaná šedá litina.

Tento materiál nezklame ale ani s ohledem na své akumulační vlastnosti, díky čemuž může taková krbová vložka mnohem lépe a déle držet teplo. Má však i svá negativa. Je to především tepelná vodivost. Ta je u litiny sice dobrá, ale ne úplně dokonalá.

Ocel

2.-Ocel

Druhou možností, na kterou se podíváme, je klasická ocel. I z té jsou vyráběny krbové vložky a i ta dokáže nadchnout hlavně tím, že je to materiál pevný, odolný a s dlouhou životností. Je velmi dobrou volbou s ohledem na dobrou tepelnou vodivost, kterou má ocelový plech opravdu špičkovou. To se u krbových vložek velmi hodí. Na druhou stranu akumulační vlastnosti jsou sice dobré, ale ne úplně nejlepší. S tím počítejte.

Ocelové řešení však nadchne i tím, že se může jevit jako finančně výhodnější, a to s ohledem na pořizovací ceny takového řešení. I to je dobré vzít v potaz, pokud máte na svůj krb jenom určitý rozpočet a ten potřebujete dodržet. Jde o cestu, která je celkem dostupná, což se pozitivně podepíše na známém poměru ceny a kvality, na což mnoho lidí hledí stále více.