Jak vypočítat vhodný výkon krbové vložky

0.-úvod_3

Pokud se rozhodnete instalovat do vaší domácnosti krb, je třeba ho dobře vybrat. Co hraje roli, to je rozhodně i výkon krbové vložky. Ten je třeba zvolit správný. Zvláště proto, pokud má být krb nejenom estetickým, ale pochopitelně i praktickým doplňkem. Máme na mysli hlavně jeho využití v souvislosti s vytápěním. A jak tedy na správný výpočet?

Vycházejte z orientačních dat

1.-Vycházejte-z-orientačních-dat

Je dobré říci, že pokud budete chtít přesné číslo a naprosto přesné doporučení, je ideální oslovit odborníka, který vám poradí, jak vybrat krbovou vložku. Když si chcete výkon spočítat sami, vycházejte z orientační definice. A ta říká, že abyste dobře vyhřáli 20 metrů čtverečných místnosti, je třeba výkonu 1 kW. Od tohoto se odpíchněte při dalším výpočtu.

Spočítejte velikost místnosti

2.-Spočítejte-velikost-místnosti

Nyní je třeba zaměřit se na vaši místnost a vypočítat, jakou má nejenom podlahovou plochu, ale jaký je objem místnosti. To není nic složitého, jelikož stačí jednoduše vynásobit všechny tři rozměry. Tedy obě strany a výšku. Ideální je využívat rozměry přímo v metrech, díky čemu vám vyjde objem v metrech krychlových.

Aplikujte orientační data

3.-Aplikujte-orientační-data

Nyní už stačí jednoduše spočítat, kolik kW bude na optimální vyhřátí vaší místnosti potřeba. Je dobré připomenout, že správnou volbou je krok, že zvolíte krbovou vložku, která danému výpočtu odpovídá. Menší výkon by znamenal nemožnost místnost dokonale vytopit, zatímco zbytečně velký výkon je na škodu s ohledem na kvalitu hoření. Těchto faktů se držte.

Co je dobré dále zohlednit?

4.-Co-je-dobré-dále-zohlednit

Máte vypočteno, jaký výkon krbové vložky budete potřebovat? Potom zohledněte i další věci. Třeba fakt, zda bude krb hlavním, nebo doplňkovým zdrojem tepla. Také je dobré přihlédnout k izolaci vašeho domu, nebo i k tomu, jak dobře vám těsní okna. I to se projeví na tom, zda výkonu trochu přidat, nebo naopak i ubrat.