Jaká kamna na chatu či chalupu

chat1

Češi a Moraváci jsou jak známo národem chalupářů, a i když má tento fenomén doby největší slávy nejspíš za sebou, stále je dost a dost lidí, kteří si opečovávají své víkendové a prázdninové chaty a chaloupky. A občas také přemýšlí a řeší, jaká kamna na chatu či chalupu zvolit.

Krb či kamna

chat2

Při výběru vhodných kamen na chatu nebo chalupu vycházíme z předpokladu, že se nejedná o celoročně obývané stavby. Pokud na chatu jezdíme jen na víkendy, nebo několikrát do roka, jde nám většinou o to, mít rychle a bez čekání dost tepla. Oproti tomu většinou nehledíme tolik na komfort a občas přehlédneme i menší nepořádek. Většina rekreačních objektů navíc většinou nedisponuje vhodným teplovodním rozvodem, a proto je častou volbou volně stojící krb, případně krbová vložka s teplovzdušným výměníkem. Se všemi jejich výhodami a nevýhodami.

Pro a proti

chat3

Mezi výhody bezesporu patří nízké náklady na pořízení a poměrně snadná montáž. Po rozdělání ohně prakticky okamžitě vytváří teplo a vytápí místnost. S vyšším výkonem kamen teplo dostanete i do dalších místností, ale s komfortním vytopením celého domu bez teplovodních nebo teplovzdušných rozvodů moc nepočítejte, stejně tak s ohřevem vody. Co naopak čekat můžete, jsou částečky prachu a popela, které se vám dříve nebo později (bez použití filtrů spíš dříve) začnou usazovat po domě.

Příjemná bude i cena za topení – s kvalitním palivovým dřevem můžete ušetřit nejednu korunu a s jeho uskladněním nebudete mít na chalupě jistě problém. Určitě vás také nepřekvapí náhlý výpadek elektrické energie, teplo tak můžete mít za všech okolností. Suma sumárum, hledáte-li spolehlivý, levný, rychlý zdroj tepla a jste ochotní slevit na komfortu a pohodlí, jistě se najde v nabídce krbů a krbových vložek vhodné řešení i pro vás. V každém případě nikdy neuškodí, poradíte-li se o konkrétním případu s odborníkem.