Vyplatí se topit krbem?

krb2

Otázka ekonomického provozu krbu je jednou z mnoha, na základě kterých se rozhodujeme o jeho pořízení. Jistě, krb skýtá spoustu výhod a příjemných věcí – produkuje teplo a dotváří velice příjemnou atmosféru. Je ale z hlediska nákladů na provoz tou pravou volbou pro vytápění domu? Jako vždy je to otázka očekávání a vašich priorit.

Není dům, jako dům

krb1

Hlavní otázkou by mělo být, jaké prostory budete chtít vytápět a jak často. Občasné víkendové vytápění jednopodlažní chaty se bude jistě diametrálně lišit od celoročně obývané, dvoupatrové novostavby. Každý dům má jinou energetickou náročnost a od toho se pochopitelně odvíjí i nejlepší volba zdroje tepla.

Výhodným řešením může být například krb s výměníkem teplé vody. Při dostatečném výkonu se postará o teplo v radiátorech i ve vzdálenějších místnostech, stejně jako o ohřev vody. Podmínkou je ovšem vhodný rozvod pro distribuci teplé vody – pokud ho nemáte, znamená to další investici do jeho realizace.

Tato starost odpadá v případě teplovzdušné krbové vložky, nicméně bez vhodného systému průduchů, komor a ventilátorů vytopíte maximálně bezprostředně přilehlé místnosti, a i tak se budete potýkat s kolísáním teplot v různých částí domu. Výhodou může být oproti tomu nízká pořizovací cena. Tato varianta je tedy ideální spíše jako záložní, nebo krátkodobé řešení.

Topte chytře

krb3

Nemalý podíl na úsporách za topení má pochopitelně i zvolené palivo. Obecně stále platí, že při správně fungujícím krbu je topení dřevem stále levnější než třeba plyn nebo elektřina. Podaří-li se vám navíc sehnat dobře vysušené dřevo s velkou výhřevností a najdete ideální moment pro zatápění a přikládání, máte vyhráno. Odpověď na úvodní otázku tedy není úplně jednoznačná. Ano, topení krbem se může vyplatit. Je ale třeba vzít rozum do hrsti a dobře si vše spočítat a zvážit všechna pro a proti.