Vytápění dřevem v novostavbách

novo1

Při návrhu a realizaci novostaveb se krom funkčních, užitkových a estetických aspektů klade velký důraz na jejich energetickou nenáročnost. A na té se velkou měrou podílí právě způsob vytápění. To by mělo být co nejekonomičtější a také nejekologičtější. V tomto ohledu je stále oblíbené vytápění dřevem, novostavby nevyjímaje.

Dobrý plán je základ

novo2

U každé stavby závisí na mnoha faktorech – metry čtverečné, počet obývaných místností, geografické umístění domu, délka topné sezóny…To vše je potřeba vzít v potaz během zpracování projektu a nejlépe konzultovat s odborníkem. Jedině tak se vyhnete následným tepelným ztrátám, či naddimenzování topného systému.

Dřevo v novostavbě

novo3

Pokud máte v plánu vytápění dřevem v novostavbě, rozhodně zvažte možnost kamen s teplovzdušným výměníkem či horkovzdušnou krbovou vložku. Pomocí vhodně navrženého ventilačního systému dokážete úspěšně vytopit veškeré přilehlé místnosti, potažmo celý dům.

K tomu je kromě správně navrženého rozvodu vzduchu zapotřebí také kamen s optimálním výkonem a vysokou účinností. V opačném případě se vystavujete riziku, že kamna nebudou stačit vygenerovat dostatek tepla, případně bude docházet k přetápění místností.

Další podmínkou je pak topení kvalitním, řádně vysušeným dřevem. To mimochodem znamená, že je nutné počítat s dalšími investicemi v rámci financí, prostoru a času. Palivové dřevo musíte nakoupit, vhodně uskladnit a zatápění a přikládání vám také nějakou dobu zabere. Důležitým faktorem při rozhodování může být také otázka ohřevu teplé vody a to, zda chcete být závislí na jednom způsobu vytápění a riskovat komplikace při výpadku elektrické energie.

Spousta výhod

novo4

Topení dřevem bude jistě ještě hodně dlouho pro mnoho lidí volbou číslo jedna a není divu, skýtá mnoho výhod, ale také některé úskalí. Vše se každopádně odvíjí od účelu stavby a jejích parametrů – zkrátka staré dobré dvakrát měř, jednou řež.