Jaké zvolit palivo do krbových kamen

New Project-11

Snad každý, kdo kdo je vlastníkem krbových kamen řeší otázku, jaké palivo bude tím nejoptimálnějším. Jak ze stránky finanční, kvality či ekologické. Ne všechna paliva jsou totiž vhodná pro spalování v krbových kamnech. Obchodníci se dřevem ceny samozřejmě přizpůsobují kvalitě a druhu dřeva. Nejméně vhodné je nejlevnější, to nejvhodnější pochopitelně a logicky nejdražší. V ceně dřeva se rovněž projeví jeho vlhkost. Jaké dřevo je tedy obecně nejlepší a proč?

Vždy volte co nejvíce suché

New Project-10

Nejlepšího výsledku dosáhnete spalováním tvrdého a suchého dřeva. Tvrdé dřevo vyprodukuje nejvíce tepla a obecně platí, že je zapotřebí používat pouze dobře vyschlé dřevo. Při topení vlhkým dřevem se spotřebuje mnoho energie pro samotné odstranění vody z vlhkého paliva, což se projeví v horší efektivitě spalování v krbových kamnech. Mimo jiné hrozí riziko kouření, zašpinění a zadehtování kamen, skla a kouřovodu.

Ceny

New Project-9

Co se týče cen, dřevo z jehličnanů se na našem trhu pohybuje okolo 75 Kč za dvacet kilogramů. Pokud se jedná o dřevo na vytápění kvalitnější, například dub, je nutné počítat s tím, že si ještě o 5 korun připlatíte. Další dobrou volbou jsou jednoznačně brikety, ty by správně neměly obsahovat žádné příměsi a měly by být vyrobené výhradně jenom ze dřeva. Jedině tak vznikne minimum odpadových látek a briketa přinese hlavně efektivitu. Obvykle se jejich ceny pohybují v rozmezí 45 – 50 korun za desetikilogramové balení.