Stavba venkovního krbu

New Project-9-2

Rádi trávíte čas posezením venku na terase, nebo pod pergolou a chtěli byste si tyto okamžiky ještě zpříjemnit? Pak zkuste zvážit stavbu venkovního krbu! Pokud jste kutil a myslíte, že tuto stavbu zvládnete sami, ale nevíte jak na to, my Vám poradíme! Nakonec co je lepší pocit, než ten z dobře provedené práce, která se jako bonus hodí pro ohřev především při chladnějších jarních, letních a podzimních večerech.

Materiály pro stavbu venkovního krbu

New Project-13

Při výběru materiálu je určitě potřeba mít na paměti, že v ohništi vznikají vysoké teploty, které by mohly klasické stavební materiály poškodit, proto vybírejte materiály odolávající vysoké teplotě, tedy ty které vám nepopraskají po prvním zatopení nebo v průběhu používání krbu. Ohniště vyskládejte šamotovým materiálem v podobě cihliček či plátků a tvarovek. Na vyzdění krbu použijte materiál odolný proti povětrnostním podmínkám. Užívají se například klasické cihly či klinkery, ale nejoblíbenějším obkladem se stává kámen nebo pískovec, či šamotové cihly. Nejen z důvodu funkčnosti, ale i estetiky. U roštu, který je vhodný do ohniště umístit, je důležité aby byl z kvalitní litiny, tedy mohl sloužit dlouhá léta. Na stavbu komína se využívá žáruvzdorný beton, šamotové cihly a podobně. Na jeho zakrytí kov, nebo měď. Nesmíme zapomenout na stálé a kvalitní lepidla a malty, kterými je potřeba materiál spojit.

Stavba

New Project-12

Krb by měl mít základy na urovnaném terénu do hloubky cca 60–70 cm, které končí 10 cm nad terénem. Na takto připravený základ můžeme začít stavět tělo krbu. Je dobré ho vyzdít z lehčích materiálů a nebo ho vytvořit pomocí desek z lehčeného materiálu. Ty se dají dobře sehnat, brousit i řezat. Vnitřní lehčí část se obezdí kamenem, cihlami, či šamotkami. Ohniště vyzdíme z šamotových výrobků, které spojujeme příslušným typem malty. Na komín doporučujeme používat speciální komínové tvárnice a nad něj pak umístěte kryt, aby do něj nepršelo.