Jaký zvolit materiál při obestavbě krbu?

obestvba1

Krbová obestavba je pro správnou funkci stejně důležitá jako krb, nebo krbová vložka samotná. Nejen že dává krbu tvář a udává ráz a vzhled celé místnosti, ale má nemalý vliv na funkčnost a celkovou životnost celé sestavy. Nehledě na to, špatně zvolený materiál pro obestavbu může mít i neblahý dopad na naše zdraví a bezpečnost celkově.

Bezpečnost především

obestvab3

Z tohoto hlediska je to tedy jednouché – materiály použité pro stavby a obestavby krbů s otevřeným a uzavíratelným ohništěm definuje norma ČSN 73 4230. Raději tedy zapomeňte na klasické pórobetonové tvárnice a cihly, nemuselo by se vám to vyplatit. Není u nich zajištěna protipožární ochrana a působení vysokých teplot může postupem času způsobit praskání a drolení materiálu. To působí nevzhledně a částečky tohoto odpadu se pak také dostávají spolu s ohřátým vzduchem do vzduchu, který dýcháme. Kromě toho se kvalita materiálu jistojistě odrazí i na úspornosti provozu.

Od desky až po spáru

obest

Po jakém materiálu tedy sáhnout? Nejlepší izolační vlastnosti najdeme u těch přírodních, chybu tedy neuděláme u pískovce, mramoru, nebo šamotové cihly. Akumulační šamotové tvarovky udělají tu nejlepší službu a to co se od nich pochopitelně očekává – žádoucí akumulace tepla. Z nabídky izolačních desek jmenujme například ty z přírodního minerálu vermikulitu, nebo kalcium-silikátové. Jejich nízká hmotnost, pevnost a minimální teplotní roztažnost zaručují vynikající izolační výsledky.

Jako pojivo se nabízí malta, speciálně vyvinutá pro použití v žárově namáhaném prostředí. Stejnou vlastnost mají i námi nabízené omítky, které snesou vysoké teploty a přitom negativně neovlivňují přenos tepla. A dotahujete-li rádi věci do posledního detailu, oceníte jistě spárovací hmoty různých barev. Jak vidno, výběr je opravdu široký a nemá smysl se snažit krátkodobě ušetřit tam, kde se to opravdu nevyplácí.