Kamna do dílny

13

O výběru vhodných kamen a krbů se už napsalo mnoho. Platí ale stejné zásady, pokud chceme kamny vybavit dílnu nebo garáž? V každém případě je dobré se zamyslet i nad tímto tématem. Ne každá dílna je vybavená ústředním topením (a pokud ano, nemusí být jednoduché takovouto místnost snadno a rychle vytopit) a extra přitápění přímotopem nebo jinou alternativou není zrovna ekonomické. Na druhou stranu není příjemné trávit dlouhé podzimní a zimní večery při své oblíbené činnosti v chladu a zimě. Co ale od takovýchto kamen očekáváme?

 

Praktické použití

 14

Všichni se zřejmě shodneme, že takováto kamna mají být především praktická a na estetické stránce zas až tak nesejde. Tím pádem se příliš nemusíme trápit s laděním barev, materiálem, vzory, obložením a podobně. Dále také nepředpokládáme, že by dílenská kamna měla sloužit k ohřevu vody, tudíž z výběru můžeme vyloučit teplovodní kamna. Proto nám tím pádem odpadají starosti s napojením na vodovodní okruh a vystačíme si s napojením na komín, případně řešíme vyvedení kouřovodu z místnosti.

Stejně tak vycházíme z předpokladu, že kamna nebudou sloužit k pravidelnému, dlouhodobému topení a jejich úkolem bude spíše rychle vytopit jednu místnost. Protože nehodláme vytápět přilehlé místnosti, ani ohřátý vzduch nikam distribuovat, je zbytečné volit kamna s příliš vysokým výkonem. Trvalo by příliš dlouho dostat taková kamna na provozní výkon, místnost by následně byla přetopená a samotná kamna by takovýmto používáním trpěla. Nemluvě o vaší peněžence, těžko lze totiž předpokládat, že vaše dílna nebo garáž bude dokonale izolovaná.

 

V jednoduchosti je síla

 15

Potřebujeme tedy kamna, která mají odpovídající výkon, jsou schopny rychle produkovat teplo a jejich provoz je co nejekonomičtější, to znamená, že je možno v nich topit jak dřevem, uhlím, briketami a podobně. Dobrou volbou tak můžou být i obyčejnější plechová kamna, která jsou schopna rychle vytvářet sálavé teplo a to většinou svého povrchu. Sáhnete-li po kamnech s opravdu kvalitním zpracováním, tepelné ztráty jsou minimální a za poměrně málo peněz dostanete hodně muziky.