Krbová kamna nebo krbová vložka?

pece

Až hamletovská otázka pro ty, kteří se chystají do nového, nebo stávajícího domu pořídit krb. Patříte-li mezi ně, pravděpodobně se dostanete právě před volbu, zda se pustit do stavby krbových kamen, nebo krbové vložky.

V čem je rozdíl

ddd

Krbová kamna jsou v podstatě samostatný kus nábytku volně stojící v prostoru, zatímco krbová vložka je částečně nebo zcela „vložena“ čili zabudována do zdi místnosti. Oba typy pak potřebují přívod vzduchu a pochopitelně i jeho odvod, v tomto případě kouřovod a napojení na komín. Výkonnostní i cenová škála je díky dnešní rozsáhlé nabídce dostatečně široká a každý zákazník si může vybrat, co odpovídá jeho představám a potřebám. V čem tedy tkví zásadnější rozdíl a co vzít při rozhodování v potaz?

Výhody a nevýhody krbových kamen

d

Kvalitní krbová kamna jsou vysoce výkonná, designově různorodá a mohou stát prakticky kdekoliv. Jejich stavba a zprovoznění však chce čas a rozhodně ji musí provádět zkušený a zručný odborník. A i přes jejich dobrou účinnost jsou schopny teplo generovat většinou až po několika hodinách.

Výhody a nevýhody krbových vložek

kamna

Oproti tomu, teplo z krbové vložky má rychlejší nástup a také jejich stavba nebývá tak náročná, jak z hlediska času, tak odborné způsobilosti. Na druhou stranu, při výběru jejich vzhledu se moc nevyřádíte a obecně nejsou (na rozdíl od krbových kamen) vhodné na ohřev vody.

Nechte si poradit

Tolik tedy stručný výčet několika charakteristik krbových kamen a vložek. Ve hře je ale mnohem více faktorů. Kolik pokojů budete chtít vytápět? Jak jsou velké? Jak často a kolik dní v roce budete topit? Jaké jsou energetické parametry vašeho domu? Pokud tedy nejste v tomto oboru zběhlí, rozhodně nedejte jen na svůj úsudek a dejte na radu specialistů. Ti vám nejlépe poradí, jaký typ se nejlépe hodí do vašeho domu a který zkrátka nejvíce odpovídá vašim potřebám a požadavkům.