Krby do nízkoenergetického domu - aneb jak šetříme za vytápění

0krbydonizko

Nízkoenergetické domy jsou dnes velkým hitem. Je to proto, že náklady na jejich provoz klesají na minima. Máme na mysli i náklady spojené s vytápěním. Pokud bydlíte v běžném bytě, jsou jediným řešením biokrby. Když ale máte nebo stavíte energetický dům, je vhodné vydat se cestou klasického krbu.

Správný výkon je základ

1krbydonizko

To první, co je třeba udělat, je nutnost zaměřit se na to, jaký výkon bude tím pravým. Je dobré pamatovat na to, že čím vyšší výkon, tím vyšší pořizovací cena. Toto vás ale trápit nemusí. Nízkoenergetické domy jsou na tom z hlediska izolace velmi dobře. S přihlédnutím k jejich velikosti můžeme říci, že optimální bude držet se v rozmezí výkonu od 3 do 6 kW. Takový může pro plnohodnotné vytápění dokonale stačit.

Dejte si pozor na to, aby výkon nebyl zbytečně velký. To proto, že vlivem minimálních úniků tepla může být ve vašem interiéru doslova přetopeno. Sice to můžete regulovat menším přikládáním, ale v takové chvíli nebude docházet ke kvalitnímu hoření.

Jak budete vytápět?

2krbydonizko

Nejde jenom o to, že krb postavíte do obývacího pokoje a vyřešíte odvod spalin. U nízkoenergetických domů je třeba mít promyšleno, jak budete vytápět. Nutné je pořídit krby s výměníkem, který zajistí využití tepla k ohřevu vody v topném systému. Ideální je podlahové vytápění, které přinese nejenom dokonalé rozložení po celé místnosti. Znamená i jistotu, že teplo bude stoupat od spodu nahoru. Tedy přirozeně. Také má tato forma vytápění výhodu v tom, že stačí mnohem nižší teplota vody, než třeba v klasických radiátorech. To opět znamená jistotu úspory a fakt, že vám může postačit levnější krb s nižším výkonem.

Design je na vás

3krbydonizko

Nízkoenergetické domy bývají nové a moderní. Zohledněte to i při výběru krbu. Ten by měl tento trend respektovat a být i zajímavým designovým doplňkem vašeho bydlení – tedy vašeho obývacího pokoje.