Typy prosklení krbových vložek

2

Prosklení krbových vložek je velmi důležitým komponentem. Jednak umožňuje sledovat hoření a jednak nám dovoluje jednoduše zkontrolovat stav topeniště. Krom toho také dotváří design a celkové vzezření kamen. Máte-li smysl pro detail a chcete aby krbová vložka perfektně zapadla do stávajícího interiéru, právě tady máte mnoho možností, kam sáhnout. Níže vám nabízíme stručný přehled nejčastějších typů prosklení.

 

Rovné prosklení

 

Klasika a nejčastější typ prosklení. Jednoduché, čisté a univerzální – ne však nutně ve tvaru obligátního obdélníku či čtverce. Pořídit můžete krbové vložky s asymetrickým nebo třeba trojúhelníkovým průzorem. Výrobci jsou v tomto směru omezeni pouze fantazií a také poptávkou nás, zákazníků. Pravdou taky je, že z hlediska funkčnosti a životnosti je rovné sklo tím nejlepším řešením.

 Krb (2)

Prizmatické průhledy

 

O něco složitější tvary, ale taky velmi zajímavé designové řešení nabízí takzvané prizmatické prosklení. Spolu s rovnými skly patří ke stálicím na trhu a najdete je v každé nabídce všech větších e-shopů a obchodů. Obvykle kopírují tvar krbové vložky a skýtají pohled na plápolající oheň i z ostrých úhlů. Hodí se tak zejména pro větší pokoje a interiéry.

 

Oblé tvary prosklení

 

Zatím jsme se drželi spíše tradičních ostrých hran geometrických tvarů typu čtverec a obdélník. Není však vyloučeno pořídit krb nebo kamna s oválným, nebo kulatým průzorem. To je k nezaplacení hlavně pokud máte ostatní zařízení a nábytek laděný právě do oblých tvarů a linií. A určitě se taková krbová vložka hodí na venkovskou chalupu, nebo do pokoje zařízeného v retro stylu.

 

Vícestranné prosklení

 

Velmi zajímavou variantou, která určitě stojí za zmínku, jsou krbové vložky vybavené prosklením na sousedních, nebo protilehlých stěnách. Takový krb je pak prakticky průhledný a oheň můžete pozorovat z více stran. Pokud výrobce zvládne konstrukci této varianty, jedná se velmi pohledný a také velice oblíbený prvek.

 

Prosklení rohových vložek

 

Krb

Jestliže toužíte, nebo jste okolnostmi donuceni sáhnout po rohové variantě krbové vložky, pravděpodobně budete volit i tento druh prosklení. A nevypadá vůbec špatně, nepůsobí rušivě a nenaruší tak ráz místnosti. Zádrhel se však může skrývat v údržbě a čištění tohoto skla, takže před nákupem vezměte v potaz i tento fakt a řádně ho prověřte.

Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, nezapomínejte, že sklo je opravdu důležitou součástí všech krbů a krbových vložek. A to nejen z hlediska vizuálního, ale také funkčního a bezpečnostního. Pečlivě si proto nastudujte dostupnou technickou dokumentaci a návody a vždy se řiďte pokyny výrobce. A nepodceňujte ani čištění a pravidelnou údržbu – jen tak vám bude krbová vložka (včetně skla) dlouho a dobře sloužit.