Životnost krbové vložky

Bez-názvu-1k

Životnost krbové vložky je parametr, který asi zajímá každého jejího majitele, především ve fázi plánování a výběru. Tuto vlastnost bohužel nejde přesně identifikovat a vyjádřit číslem. Je totiž závislá na mnoha faktorech. Dobrou zprávou je, že tyto faktory můžeme v drtivé většině ovlivnit a zajistit si tak maximální životnost našeho krbu. A jak praví jedno přísloví - řetěz je tak slabý, jako jeho nejslabší článek. Totéž platí i zde a proto si připomene nejdůležitější zásady a věci, které životnost krbové vložky zásadně ovlivňují.

 

U výrobce to začíná – nešetřete na kvalitě

New Project (10)

Všechno pochopitelně začíná u krbové vložky samotné. Jestli chcete (jakože jistě chcete), aby vám dlouho a dobře sloužila, zapomeňte na kompromisy stran použitých materiálů a výrobních postupů. Litina, případně ocelový plech, ideálně s protikorozní úpravou, perfektně zpracované spoje a sváry – zkrátka to nejlepší, aby vložka vydržela nejen vysoké teploty, ale i jejich výkyvy a údržba byla co nejsnazší. Nicméně, i ta nejkvalitnější krbová vložka, vyrobená precizně z těch nejlepších materiálů není sama o sobě zárukou vysoké životnosti. Je to ale dobrý základ - konstruktér a výrobce udělali to nejlepší, co mohli a dál je řada na vás.

 

Životnost si ovlivňujeme i my

New Project (16)

V každém případě bude vždy lépe a déle fungovat dobře obezděná krbová vložka, než ta volně stojící. Je lépe chráněná a v podstatě zakonzervovaná. Důraz je ale kladen na slovíčko „dobře“. Při zapojování a případném obezdívání nemá místo polovičatost a amatérská práce. Stejně jako v rámci plánování a projektování – pokud budete později nuceni v krbu přetápět, abyste dosáhli požadovaného výkonu, je to špatně a  životnost bude klesat a klesat…Přesně i jako v případě, kdy budete používat nekvalitní palivo a zanedbávat pravidelnou, důkladnou údržbu.

Jak ale už bylo řečeno, nikdo vám ani při nejlepší vůli nezaručí přesnou životnost a pokud ano, je to jen marketingový tah. Při dodržování všech zásad a doporučení ale není vůbec nereálné mít doma fungující krbovou vložku přes dvacet let – a to už se vyplatí.